System przewodowy dla inteligentnego domu

System KNX

KNX to jeden z najpopularniejszych na świecie standardów, który możemy wykorzystać do stworzenia Twojego inteligentnego domu. Jest to standard międzynarodowy, wspierany przez liczne grono producentów asortymentu elektrycznego i automatyki dla budynków. Nad standardem czuwa Stowarzyszenie KNX, zawiązane w 1990 roku z siedzibą w Brukseli.

Charakterystyczną cechą standardu KNX jest rozproszona inteligencja, zaszyta w każdym urządzeniu podłączonym do magistrali. Powyższa cecha sprawia, że instalacja wykorzystująca ten standard nie wymaga do działania jednostki centralnej np. komputera. Dwa wybrane urządzenia na magistrali mogą wymienić między sobą dane bez udziału pozostałych elementów. W dowolnym momencie realizacji, czy też eksploatacji obiektu, możliwe jest zastąpienie wybranego elementu innym (również innego producenta), posiadającym podobne funkcje.

Imponujące liczby

Stowarzyszenie KNX to organizacja tworzona przez producentów, a jej zadaniem jest przede wszystkim rozwój i promocja systemu dedykowanego dla inteligentnych budynków oraz krajowa i międzynarodowa standaryzacja.

Wg danych na rok 2022 stowarzyszenie KNX liczy 500 członków, a na rynkach w 190 krajach, dostępnych jest 8000 produktów, wykorzystujących standard KNX. W zasadzie każdy liczący się producent w branży elektrycznej i automatyki posiada rozwiązania wspierające ten standard, a wśród nich takie firmy jak ABB, BERKER, GIRA, HAGER, SIEMENS i SCHNEIDER ELECTRIC. Organizacja może się także pochwalić setkami tysięcy zrealizowanych projektów oraz milionami zainstalowanych urządzeń na całym świecie, co niewątpliwie jest miarą sukcesu standardu KNX.

Możliwości systemu

Rozpatrując wykorzystanie systemu KNX na potrzeby inteligentnego domu, nie istnieją ograniczenia pod względem ilości zastosowanych elementów. W systemie KNX możliwe jest zainstalowanie 61 214 urządzeń, co przede wszystkim umożliwia jego zastosowanie w obiektach komercyjnych np. takich jak biurowce i hotele. Nie mniej jednak z uwagi na rozproszoną inteligencję system KNX sprawdzi się również w małych instalacjach.

Partner KNX

Wykonaj z nami Twój inteligentny dom

Projekt instalacji

Przygotujemy dla Ciebie kompleksową ofertę korzystając z rozwiązań firmy Siemens. Z uwagi na otwartość standardu, będziesz mógł skorzystać również z osprzętu innych dostawców. Zapoznaj się z szeroką ofertą i niepowtarzalnym wzornictwem m. in. takich producentów jak Ekinex oraz Gira. Odwiedź nas w naszej siedzibie i porozmawiajmy o Twoim projekcie.

Atrakcyjne ceny i 5-letnia gwarancja urządzeń firmy Siemens!

Dostawa elementów

Dostarczymy wszystkie elementy systemu KNX, kompletną rozdzielnicę elektryczną wraz z zasilaczami, sprzęgłami / routerami oraz aktorami, niezbędne przewody i akcesoria montażowe.

Montaż i podłączenia

Zapewnimy nadzór nad Twoją ekipą odpowiedzialną za ułożenie okablowania oraz montaż i podłączenie elementów lub zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, prace te wykonają częściowo lub w całości nasi monterzy.

Uruchomienie instalacji

Skonfigurujemy wszystkie urządzenia oraz uruchomimy instalację zgodnie z Twoimi oczekiwaniami i pomysłami. Przede wszystkim zapewnimy Ci przeszkolenie, żebyś mógł korzystać ze wszystkich funkcjonalności, a także cieszyć się w pełni swoim inteligentnym domem.

Jesteśmy profesjonalistami

Certyfikat „KNX Partner”

Twoją instalację wykonają integratorzy z certyfikatem potwierdzającym kwalifikacje do projektowania, uruchamiania oraz diagnozowania inteligentnego domu opartego na rozwiązaniach standardu KNX. Znajdziesz nas na liście certyfikowanych partnerów KNX.

KNX Professionals Polska

Jesteśmy członkiem stowarzyszenia KNX Professionals Polska, działającego na rzecz wdrażania technologii KNX w instalacjach elektrycznych nowej generacji. Stowarzyszenie zapewnia nam systematyczne szkolenia, a przede wszystkim wiedzę o najnowszych rozwiązaniach i produktach.

Narzędzia

Posiadamy najnowsze oprogramowanie konfiguracyjne systemów KNX – ETS6 Professional. Niewątpliwie jedną z najistotniejszych zalet narzędzia ETS jest gwarantowana kompatybilność wsteczna, umożliwiająca obsługę wszystkich wcześniejszych projektów.

Zalety instalacji KNX

Technologia KNX jest rozwijana od 30 lat, a grono producentów należących do Stowarzyszenia KNX stale rośnie. Bardzo istotne jest również to, że w każdym roku pojawiają się nowe rozwiązania, a wraz z nimi kolejne możliwości.

Do głównych zalet instalacji KNX należy:

  • prostota i przejrzystość okablowania, a przy rozwiązaniach zdecentralizowanych znaczne oszczędności w tym zakresie,
  • pełna kompatybilność urządzeń różnych producentów,
  • kompatybilność wsteczna, umożliwiająca dzisiaj rozbudowę instalacji wykonanych 30 lat temu,
  • ciągły rozwój standardu, setki producentów, tysiące produktów,
  • półtora tysiąca integratorów w Polsce i ponad sto tysięcy integratorów na całym świecie,
  • bezpieczeństwo,
  • efektywność energetyczna,
  • możliwość stosowania w małych i dużych projektach,
  • dopracowanie i stabilność urządzeń, wysoka jakość i bogate wzornictwo,
  • szeroka oferta urządzeń w różnych cenach,
  • możliwość wykorzystywania komunikacji radiowej (najczęściej dla miejsc gdzie ułożenie okablowania nie jest możliwe np. nowe pomysły po wykończeniu pomieszczeń).

Funkcje instalacji KNX

Zastosowanie technologii KNX w instalacjach elektrycznych umożliwia zaprojektowanie i wykonanie nowoczesnej instalacji – instalacji elektrycznej nowej generacji.

Instalacja KNX może realizować wszystkie funkcje dostępne w instalacji starego typu, co przede wszystkim wygeneruje oszczędności związane z okablowaniem. Niewątpliwie jednak można powiedzieć, że miejsce gdzie możliwości tradycyjnej instalacji się kończą jest dopiero początkiem możliwości oferowanych przez technologię KNX.

Podstawowe funkcje instalacji KNX:

  • zaawansowane sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym (załączenie i wyłączanie, ściemnianie, zmiana barwy, również utrzymywanie zadanego natężenia oświetlenia w pomieszczeniach),
  • sterowanie roletami i żaluzjami, zaawansowane zarządzenie m.in. w zależności od nasłonecznienia oraz siły wiatru,
  • detekcja ruchu, obecności, zmierzchu i świtu, opadów i wiatru, dymu, otwarcia okien i drzwi,
  • pomiary temperatury, wilgotności, natężenia oświetlenia, stężenia CO2, stężenia lotnych związków organicznych, nasłonecznienia,
  • kontrola temperatury w budynku, korzystającego z dowolnego systemu grzewczego oraz systemu klimatyzacji, sterowanie rekuperatorem,
  • sterowanie pracą urządzeń (również gniazd wtykowych),
  • pomiar i rejestracja zużycia energii,
  • monitoring i integracja urządzeń oraz systemów, m.in. kotłów, pomp ciepła, systemów klimatyzacji, inwerterów instalacji fotowoltaicznych, systemów alarmowych, itd.
  • zarządzanie instalacją z poziomu komputera i urządzeń mobilnych (smartfon, tablet),
  • możliwość zdalnego zarządzania systemem z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu.

Budowa instalacji KNX

Aktory i sensory

W technologii KNX wyróżniamy sensory i aktory, a także elementy zapewniające im zasilanie oraz umożliwiające wymianę danych. Sensory to po prostu elementy, które dostarczają informacji do układu, np. przyciski, czujniki obecności, czujniki temperatury itd. Aktory z kolei to inaczej urządzenia wykonawcze, np. przekaźniki załączające oświetlenie, czy też siłowniki zabudowane na zaworach instalacji grzewczej.

Jedno urządzenie, w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, może realizować wiele zadań. Przykładem są tutaj czujniki ruchu i obecności, które jednocześnie posiadają czujnik i regulator temperatury, a także pomiar natężenia światła, wilgotności, stężenia dwutlenku węgla, czy nawet stężenia lotnych związków organicznych. Spotkamy się na co dzień również z rozwiązaniami, gdzie jeden panel może zawierać wiele przycisków do załączania i wyłączania oświetlenia, otwierania i zamykania rolet, posiadający dodatkowo możliwość kontroli temperatury w pomieszczeniu.

Okablowanie

Aktory mogą zostać zabudowane w rozdzielnicy (najczęściej wybierane rozwiązanie dla budynków jednorodzinnych), ale także rozproszone po całym obiekcie, co niewątpliwie jeszcze bardziej wpływa na ograniczenie kosztów okablowania. Sposób okablowania instalacji KNX odbiega od tego, który jest wymagany w instalacjach starego typu, a przede wszystkim jest on zoptymalizowany i uproszczony.

W systemie KNX występują różne drogi komunikacji pomiędzy sensorami i aktorami (w tym radiowa oraz Ethernet / WiFi), natomiast niewątpliwie najczęściej stosowanym medium jest skrętka dwuparowa. Dwie żyły wykorzystywane są do komunikacji i jednocześnie zasilania elementów, a kolejne dwie żyły mogą zostać wykorzystane do zasilania dodatkowego urządzeń o większym poborze prądu np. paneli z dużymi wyświetlaczami. W najprostszej, podstawowej strukturze (linii dla 255 urządzeń) łączna długość przewodu komunikacyjnego może wynosić 1000 [m], natomiast w systemie maksymalnie 241 [km]. Komunikacja bazująca na skrętce dwuparowej jest niezwykle stabilnym i pewnym rozwiązaniem, co jest przede wszystkim jedną z głównych zalet standardu.