Projektowanie Automatyki i BMS
OFERTA
Nasze biuro wykona dla Państwa projekt automatyki budynkowej, jak również projekt systemu automatyki na potrzeby aplikacji przemysłowych. Opracowujemy projekty przetargowe, a także wykonawcze.
Ofertę kierujemy do biur projektowych, Inwestorów, jak również do generalnych wykonawców.
Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, a dobór rozwiązania jest przede wszystkim poparty szczegółową analizą warunków obiektowych oraz potrzeb Użytkownika. Projekty wykonane przez nasze biuro z pewnością wyróżniają się innowacyjnością i dokładnością. Bierzemy pełną odpowiedzialność za przyjęte rozwiązania, a także kalkulację kosztów inwestycji. Wykonujemy również projekty wg rozwiązań narzuconych przez Zamawiającego.
Projekt przetargowy automatyki i BMS
Typowy zakres projektu przetargowego zawiera:
- opis techniczny,
- lista punktów danych,
- schemat strukturalny BMS,
- rzuty z rozmieszczeniem elementów,
- przedmiar,
- a także kosztorys inwestorski.


PP – OPIS TECHNICZNY
Opis techniczny projektu przetargowego powinien zawierać przede wszystkim założenia dotyczące systemu automatyki i BMS, uwzględniające oczekiwania Inwestora. Niewątpliwie nie należy w tym opracowaniu przywoływać rozwiązań szczegółowych, jak również nie należy wskazywać konkretnych produktów i producentów.
PP – LISTA PUNKTÓW DANYCH
Z pewnością bardzo istotnym elementem projektu przetargowego jest określenie wszystkich zmiennych, które zgodnie z oczekiwaniem Inwestora, muszą znaleźć się w systemie automatyki i BMS. Na tym etapie nie dobieramy sterowników, dlatego że wprowadza to już na początkowym etapie ograniczenia dla oferentów.
PP – SCHEMAT STRUKTURALNY BMS
Schemat strukturalny w projekcie przetargowym ma niewątpliwie narzucić standardy transmisji danych, natomiast wskazywanie w tym miejscu konkretnego protokołu komunikacyjnego wydaje się niewłaściwe. Schemat umieszczony w projekcie przetargowym nie powinien zawierać doborów elementów konkretnych producentów, podobnie jak w innych częściach tego opracowania.
PP – RZUTY Z ROZMIESZCZENIEM ELEMENTÓW
Dla oszacowania ilości okablowania niezbędna jest wiedza o lokalizacji poszczególnych elementów systemu, dlatego rzuty z ich rozmieszczeniem stanowią podstawowe opracowanie projektu przetargowego.
PP – PRZEDMIAR
Przedmiar jest niewątpliwie bardzo pomocnym opracowaniem, a przede wszystkim umożliwiającym złożenie porównywalnych ofert.
PP – KOSZTORYS INWESTORSKI
Rzetelnie opracowany, jak również zgodny z przedmiarem kosztorys inwestorski, pozwoli Inwestorowi określić budżet niezbędny do wykonania instalacji automatyki i BMS.
Projekt wykonawczy automatyki i BMS
Standardowo w zakresie projektu wykonawczego mieści się:
- opis techniczny,
- lista punktów danych,
- schemat strukturalny BMS,
- schematy technologiczne systemów automatyki,
- schematy ideowe, jak również montażowe rozdzielnic zasilająco-sterowniczych,
- rozmieszczenie elementów na rzutach,
- a także zestawienie materiałów.
PW – OPIS TECHNICZNY
Opis techniczny w projekcie wykonawczym powinien zawierać szczegółowy opis dobranych rozwiązań, jak również powinien wskazać urządzenia i oprogramowanie wybranego producenta.
PW – LISTA PUNKTÓW DANYCH
Projekt wykonawczy powinien zawierać listę wszystkich zmiennych, które znajdą się w systemie, jak również przyporządkować je do sterowników, modułów, a także bramek komunikacyjnych.
PW – SCHEMAT STRUKTURALNY BMS
W przeciwieństwie do projektu przetargowego, schemat strukturalny BMS zawarty w projekcie wykonawczym powinien wskazywać konkretny typ i producenta poszczególnych elementów. Dodatkowo projekt wykonawczy niewątpliwie powinien określać dobrane protokoły komunikacyjne.
PW – SCHEMATY TECHNOLOGICZNE
Schematy technologiczne są z pewnością elementem ułatwiającym pracę wykonawcy systemu automatyki i BMS. W szczególności pozwalają na zrozumienie funkcji i algorytmów pracy, jakie musi realizować system automatyki. Schematy te niewątpliwie są niezbędne do właściwego montażu elementów, a także do opracowania grafik na potrzeby BMS.
PW – SCHEMATY IDEOWE I MONTAŻOWE
Schematy ideowe i montażowe stanowią podstawę do prefabrykacji rozdzielnic, jak również okablowania systemu, montażu elementów i wykonania podłączeń.
PW – RZUTY Z ROZMIESZCZENIEM ELEMENTÓW
Podobnie jak w projekcie przetargowym, rzuty z rozmieszczeniem elementów są podstawowym składnikiem projektu wykonawczego.
PW – ZESTAWIENIE MATERIAŁÓW
Wszelkie zestawienia urządzeń, czy też listy kablowe stanowią ważne uzupełnienie dokumentacji, ułatwiające wykonawcy i zamawiającemu zarządzanie projektem.
Profesjonalne oprogramowanie
Prace projektowe realizujemy w oparciu o profesjonalne oprogramowanie:
- AutoCAD,
- EPLAN Electric,
- SEE Electrical,
- WSCAD,
- NORMA.
Zobacz film projektowanie automatyki.