Alcon Home

Rozwiązania dla inteligentnego domu

Alcon Home to nowe spojrzenie na instalacje elektryczne w budynkach, a przede wszystkim w inteligentnym domu.

PROFESJONALNE SYSTEMY AUTOMATYKI

Systemy automatyki dedykowane dla budynków użyteczności publicznej opierają się na sterownikach swobodnie programowalnych (PLC). Podobnie można je bez większych modyfikacji zaimplementować w domach jednorodzinnych. Wydaje się to naturalną drogą opracowywania rozwiązań dla domu. Wiele lat eksploatacji pozwoliło na ich dokładne przetestowanie, a także pokazało ich mocne i słabe strony. Instalacje automatyki i systemy zarządzania budynkiem opracowane dla budownictwa komercyjnego gwarantują Klientowi indywidualnemu wieloletnią, bezawaryjną, a przede wszystkim stabilną pracę. Najbardziej znanymi dostawcami systemów automatyki dla budownictwa komercyjnego są takie firmy jak Schneider-Electric i Siemens Building Technologies. Rozwiązania oferowane przez te firmy występują na rynku polskim od ponad 20 lat.

STANDARDY KOMUNIKACYJNE

Opisane systemy automatyki oparte zostały na międzynarodowych standardach komunikacyjnych i są nieustannie rozwijane. Począwszy od bardzo kiedyś popularnego w automatyce standardu LonWorks, do wspieranego obecnie przez większość systemów automatyki budynkowej standardu komunikacyjnego BACnet. Od momentu powstania (1979 rok) do dnia dzisiejszego bardzo często stosowanym standardem komunikacyjnym jest Modbus. Jest to otwarty i wolny od opłat standard międzynarodowy, a także jest wspierany przez wymienionych powyżej dostawców systemów automatyki budynkowej. Modbus w przeciwieństwe do LonWorks i BACnet jest również wykorzystywany w automatyce przemysłowej. Bardzo popularnym standardem komunikacyjnym stosowanym w mniejszych budynkach jest KNX.

ROZWIĄZANIA BEZPRZEWODOWE

Na polskim rynku pojawiły się również inne rozwiązania dla inteligentnego domu, które nie wywodzą się z budownictwa komercyjnego. W systemach tych przeważają elementy wykorzystujące komunikację radiową, stosowaną rzadko w budownictwie komercyjnym. Często „mózgiem” systemu jest urządzenie podłączone do sieci internetowej (centralka), zapewniające odczyt informacji, jak również sterowanie poszczególnych elementów. Większość z oferowanych rozwiązań bezprzewodowych spełnia znakomicie swoją rolę w zakresie realizacji prostych algorytmów sterowania np. załączania i wyłączania oświetlenia, czy też zamykania i otwierania rolet zewnętrznych. Ze względu na niską cenę, rozwiązania te są często wybierane przez Klienta indywidualnego. W szczególności do realizacji prostych algorytmów sterowania, w procesach nie wymagających wysokiej jakości regulacji oraz nie wymagających wysokiej niezawodności.

Czym jest Alcon Home?

Instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach mogą zostać wykonane w sposób “tradycyjny” lub w sposób uwzględniający późniejsze, automatyczne sterowanie obwodami elektrycznymi. Wykonanie instalacji w sposób tradycyjny w znacznym stopniu utrudnia sterowanie. Zmiany w instalacji są kosztowne, stąd Użytkownik chcąc wówczas wdrożyć automatyczne sterowanie jest skazany na rozwiązania wykorzystujące komunikację radiową i w związku z tym różnego rodzaju aparaturę zasilaną wymiennymi bateriami.

Alcon Home to nowoczesne instalacje elektryczne przystosowane do automatycznego sterowania, a także współpracy z systemem automatyki. Alcon Home to również system automatyki i zarządzania dedykowany dla inteligentnego domu. Projektowane przez nas rozwiązania uwzględniają w sposób szczególny, zagadnienia stanowiące przyczynę, a także sens istnienia inteligentnych domów.

Alcon Home to przede wszystkim:

  • bezpieczeństwo,
  • ekonomia,
  • komfort,
  • niezawodność.

Jakie funkcje realizuje Alcon Home?

Pod nazwą “Alcon Home” oferujemy rozwiązania z branży elektrycznej, automatyki i zarządzania dla właścicieli mieszkań, domów, jak również mniejszych obiektów użytkowych.

Funkcje realizowane przez Alcon Home to sterowanie obwodami elektrycznymi (np. oświetleniem), sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, sterowanie roletami, monitoring zużycia mediów oraz system alarmów. Opcjonalnie instalację możemy uzupełnić o automatyczne podlewanie zieleni, a także podłączyć do systemu ochrony mienia.

Oferta jest bardzo elastyczna. Począwszy od podstawowych rozdzielnic elektrycznych, bez elementów automatyki , jak również poprzez rozdzielnice z podstawowymi elementami sterującymi, aż po zaawansowane instalacje automatyki oparte na sterownikach PLC. Dodatkowo instalacje automatyki możemy rozbudować o system zarządzania, pozwalający Użytkownikowi na kontrolowanie pracy instalacji z poziomu komputera, urządzeń mobilnych oraz telewizora.

Ofertę uzupełnia aparatura obiektowa, kontrolno-pomiarowa i regulacyjna.

Jako Alcon-Systems oferujemy także kompleksowe usługi w zakresie wykonawstwa. Zapewniamy projekt elektryczny, dostawy materiałów, okablowanie, montaż i podłączenia, uruchomienie, pomiary elektryczne, a przede wszystkim szkolenie i wdrożenie Użytkownika.

rozdzielnica automatyki serii alcon home A3

Rozdzielnica automatyki prefabrykowana typu

AH-R1F-A3

rozdzielnica automatyki serii alcon home A4

Rozdzielnica automatyki prefabrykowana typu

AH-R1F-A4

rozdzielnica elektryczna ah p1

Rozdzielnica elektryczna prefabrykowana typu

AH-R1F-P1

rozdzielnica elektryczna ah p2

Rozdzielnica elektryczna prefabrykowana typu

AH-R3F-P2

rozdzielnica elektryczna ah p3

Rozdzielnica elektryczna prefabrykowana typu

AH-R3F-P3

rozdzielnica elektryczna ah p4

Rozdzielnica elektryczna prefabrykowana typu

AH-R3F-P4